Yurt dışından Ankara’ya ziyarete gelen heyetin hadsiz çıkışına toplantıda çok sert ayar!

Son dakika haberi… Milletlerarası Af Örgütü, Uluslararası Basın Kurumu, Hudut Tanımayan Gazeteciler, Gazetecilere Muhafaza Komitesi, Avrupa Basın ve Medya Özgürlüğü Müdafaa Merkezi üzere milletlerarası kuruluşların temsilcilerinden oluşan bir heyet TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu’nu ziyaret etti.

Ziyaretin en değerli gündem hususu ise yürürlüğe giren Dezenformasyon Yasası oldu. Heyet, yasa hakkında bilgi edinmek isterken, bunun seçimler öncesi muhalefetin konuşmasını önlemeye dönük bir düzenleme olabileceğini öne sürdü.

HEYETİN HADSİZ ÇIKIŞINA OKKALI CEVAP

Çavuşoğlu, hedefin fikir ve söz özgürlüğünü engellemek değil palavra ve kirli bilgiler ile manipülasyon yapılmasının önüne geçmek olduğunu belirtti. Çavuşoğlu, buna örnek olarak Seyahat olayları sırasında toplumsal medyada paylaşılan fotoğraf ve imajları gösterdi.

Arjantin’de bot kazasında pervane çarpan kişinin Taksim’de polis tarafından yaralanmış üzere gösterildiği, yanık eğitim broşüründen alınmış imgenin polis panzerlerinden sıkılan kimyasalların yanıklara neden olduğu aldatmacalarını içeren manzaraların akabinde Çavuşoğlu, heyete demokrasi dersi de verdi.

Çavuşoğlu, “Raporlarınızda hiçbir vakit bizim görüşmelerimize yer vermiyorsunuz. İkili standart uyguluyorsunuz. 15 Temmuz darbe teşebbüsünü darbeciler üzerinden değerlendiriyorsunuz. Gidip o gece şehit olanların aileleri ile ya da gazilerle konuşmuyorsunuz. Cumartesi anneleri ile ilgili rapor hazırlıyorsunuz, bir sefer gidip Diyarbakır Anneleri ile konuşmadınız. Terörle uğraşta şehit olanların ailelerini dinlemediniz. Onun için raporlarınıza bizim millet bir bedel atfetmiyor” dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin en düzgün yaptığı şeylerden birinin seçimler olduğunu, lakin kimi partilerin başarısızlıklarına mazeret üretmek için birtakım argümanları gündeme getirdiğini de söyledi.

KAYNAK: SABAH GAZETESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir