Milliyet’in haberi üzerine karardan vazgeçildi: Boğaz’da av gününe iptal

Milliyet’in, İstanbul Boğazı’nda av yasağının 6 Kasım günü 14 saatliğine endüstriyel balıkçılık için kaldırılmasının ekosisteme ziyan vereceğini gündeme getirdiği haberinin akabinde karardan geri dönüldü. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Denizcilik Genel Müdürlüğü av günü kararını geri çekti. Balıkçılığı düzenleyen otorite Tarım ve Orman Bakanlığı olmasına rağmen Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 6 Kasım’da 14 saatliğine İstanbul Boğazı’nı sınırsız balıkçılığa açma kararı, bilim insanları ve sivil toplum kuruluşları tarafından reaksiyon görmüştü. İki deniz ortasında biyolojik koridor olduğu için deniz ekosisteminin büyük ziyan göreceğini savunan bilim insanları ve kuruluşlar, palamut ve lüfer üzere çeşitlerin bu yıl bol avlanmasına karşın gelecek yıllarda kestirim edilenden çok az oranda avlanacağını vurgulamıştı. Tarım ve Orman Bakanlığı ise, önemli biyolojik koridor İstanbul Boğazı’nın 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu ile korunduğuna dikkat çekerek, avcılığa özgür alanlarda av yapılabileceğini vurgulamıştı.

‘Bilimselliğe aykırı’

Milliyet’in gündeme getirmesi üzerine tartışma yaratan 14 saatlik balık av kararı dün yapılan açıklamayla iptal edildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Denizcilik Genel Müdürlüğü, “6 Kasım 2022 tarihinde İstanbul Boğazı’nda rutin gemi geçiş operasyonu devam edecektir” halinde açıklama yaptı. İptal kararının yerinde olduğunu belirten İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saadet Karakulak, “İptal edilmeseydi örnek teşkil edecekti. Başka vilayetlerdeki balıkçılarda bunu örnek gösterip tıpkı formda trafiğin durmasını talep edebilirlerdi. İptal olması hem yetkiler bakımından hem de bilimsel manada olumludur. Sürdürülebilir balıkçılığın
sağlanması için çok avcılığın önlenmesi epeyce önemli” dedi.

Sürdürülebilir balıkçılık

Milliyet’e konuşan İstanbul Su Ürünleri Kooperatifi Birliği Lideri Erdoğan Kartal, karardan memnun olduklarını söyledi: “Ekonomik bedeli yüksek palamut, lüfer, çinekop, torik ve hamsi üzere balıkların gelecek nesiller tarafından da yenmesi için ekolojik dengeyi müdafaamız gerekiyor. Karadeniz ve Akdeniz-Ege Denizi arasında geçiş denizi olan İstanbul Boğazı’nın korunması birçok balık çeşidinin korunması ve sürdürülebilir balıkçılığın sağlanması demektir. Yanlıştan dönüldüğü için memnunuz.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir