İsrail Kariş gaz sahasında üretim için Amerikan Energean Şirketine onay verdi

İsrail resmi yayın kurumu KAN’ın haberine göre, Enerji Bakanlığı, Energean’a Kariş’te üretim için onay vererek olabilecek en kısa mühlet içinde üretimin başlamasını istiyor. İsrail Başbakanı Yair Lapid, pazartesi günü yaptığı açıklamada ülkesi ile Lübnan ortasındaki deniz hududu mutabakatına işaret ederek, “Perşembe günü Lübnan ile tarihi bir mutabakat imzalayacağız. İsrail yakın gelecekte Avrupa’nın ana gaz tedarikçisi olacak.” dedi.

Ayrıca Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Lapid, Kariş alanından doğalgaz üretiminin İsrail’de güç istikrarını güçlendireceğini ve güç ihraç eden ülkeler ortasındaki yerini de sağlamlaştıracağını ve ülke iktisadına katkı sağlayacağını kaydetti. Lapid, orta ve uzun vadede yeşil ve yenilenebilir güce tahliller bulmak için çalışmak gerektiğine dikkati çekti.

İSRAİL İLE LÜBNAN ORTASINDAKİ DENİZ SONU ANLAŞMAZLIĞI

İsrail ile Lübnan ortasında yaklaşık 860 kilometrekarelik deniz alanı uyuşmazlığı bulunuyor. İki ülke de bu bölgenin kıta sahanlığında hak argüman ediyor. İsrail, Lübnan hükümetinin lisanslama sürecine başladığı 5 bloktan üçünün İsrail kıta sahanlığı hudut bölgesinde yer aldığını öne sürüyor. Lübnan tarafı ise tartışmalı bölgenin 2 bin 290 kilometrekare olduğunu savunuyor.

ABD orta buluculuğundaki dolaylı müzakereler, 5 Haziran 2022’de İsrail’in Kariş Gaz Alanı’ndan gaz arama ve çıkarma süreçlerini tamamlandığını duyurmasıyla sürat kazanmıştı. İsrail Başbakanı Lapid, 11 Ekim’de, Lübnan’la deniz sonlarının çizilmesi konusunda muahedeye vardıklarını bildirmişti.

Lübnan Cumhurbaşkanlığı da İsrail ile deniz hududu çizimi müzakerelerinde orta bulucu pozisyondaki ABD’nin gönderdiği kesin muahede tasarısında, Lübnan’ın tüm haklarının korunduğunu açıklamıştı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir