Hugh Dallas, Süper Lig’in kalitesine destek için hakem hatalarını asgari seviyeye indirmeyi hedefliyor

UEFA Hakem Kurulu Lider Yardımcısı ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Hakem Eğitimi Danışmanı Hugh Dallas, Spor Toto Süper Lig’de kalitenin yüksek olduğunu, buna hakem kusurlarını en aza indirerek katkı yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Dünyaca ünlü eski İskoç hakem, Muhteşem Lig’in birinci 6 haftasında hakemlerin performansı, Türkiye’deki Görüntü Yardımcı Hakem (VAR) uygulaması, Süper Lig hakem atamalarında hayata geçirilen hibrit sistem, saha ile VAR hakemlerinin ayrılması ve Türk futboluyla ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Yaklaşık 3 aydır TFF Hakem Eğitimi Danışmanı olarak vazife yaptığını hatırlatan Hugh Dallas, “Türkiye’deki hakemlik standardını genel olarak kıymetlendirmek çok güç. Lakin birinci 6 haftada gördüğüm kadarıyla ligin kalitesi çok yüksek. Şu ana kadar çok memnunuz. Elbette harika değiliz ancak dünyanın hiçbir yerinde hakemlik kusursuz değildir. Kimi küçük kusurlar olabilir ve benim işim Türkiye’de bu yanılgıları en aza indirmeye çalışmak. Elbette hakemler kusur yapar ve en yeterli hakem en az kusur yapan hakemdir.” sözlerini kullandı.

“TÜRKİYE’DE VAR’IN DÜZEYİ ÇOK YÜKSEK”

Hugh Dallas, “VAR sistemi uygulamasında dünyada birçok ligde kıymetli kusurlar yaşandığını görüyoruz. Şubat ayında İngiltere’deki 3 maçta VAR’da değerli yanılgılar yapıldı ve İngiltere’deki hakem kurulu kulüplerden özür diledi. Bu doğrultuda Türkiye’deki VAR sistemini nasıl değerlendiriyorsunuz?” biçimindeki soruyu şöyle yanıtladı:

“Türkiye’deki VAR uygulamasının düzeyi hakikaten çok yüksek. Elbette daima Avrupa’daki başka ülkelerle kıyaslıyoruz. Birçok futbol maçı izliyorum. Türkiye’de VAR’ın kalitesi Avrupa’daki birçok ülkeyle tıpkı düzeyde hatta kimilerinden daha güzel. Çıtayı yüksek tutmak istiyoruz. VAR’ın yalnızca açık ve bariz kusurlara müdahale ettiğinden emin olmak istiyoruz. Küçük yanılgılar, itmeler yahut ceza alanındaki küçük şeyler için müdahale ettiklerini görmek istemiyoruz. VAR futbolun akışını kesintiye uğratmaz.”

“TÜRKİYE, BU BAHİSTE ÖNCÜLÜK EDİYOR”

Türkiye’de saha ile VAR hakemlerinin ayrılmasının çok değerli bir karar olduğuna vurgu yapan Hugh Dallas, şunları söyledi:

“Bu çok kıymetli bir nokta ve bence Türkiye bu hususta öncülük ediyor. Şayet bir kalp probleminiz varsa ve doktora gidecekseniz, ortopedi cerrahını görmeye gitmezsiniz, kalp konusunda bir uzmanı görmeye gidersiniz. Tıpkı şey hakemlik için de geçerli. VAR, oyun alanındaki hakemlikten farklı bir dizi yeteneği içerir. VAR, alandaki rastgele bir idaresi içermez, oyunu yönetebilecek, koruyabilecek ve denetim edebilecek bir saha hakemine her vakit gereksiniminiz vardır. VAR odada çalışıyor, alanda çalışmıyor. Türkiye’nin bir adım önde olduğunu düşünüyorum.”

Süper Lig hakem atamalarında uygulanan hibrit sistemin de kıymetine de dikkati çeken eski İskoç hakem, “Burada en değerli nokta hakikat maça hakikat hakemin atanması. Günün sonunda yanlışsız hakemi seçmek zorundasınız. Galatasaray-Konyaspor maçındaydım ve yetkililere hakikat hakemin atandığını söyledim. Şayet bu sistem uzun müddet devam ederse bundan ötürü memnun olacağım.” diye konuştu.

“EN UYGUN HAKEMLER EN GÜZEL VAKİTTE YANLIŞSIZ KONUMDA OLUR”

Türkiye’de her maçın akabinde hakemlerle konuştuklarını ve onların gelişimleri için görüntülü değerlendirmede bulunduklarını vurgulayan Dallas, “Bu süreç dünyanın hiçbir yerinde değişmiyor. Hakemler üzerinden çalışıyor. Tüm hakemler yeterli fizikî kondisyona sahip olmalı. Fizikî olarak en üst düzeyde olmalı. Hakemler, büyük kararları yanlışsız almak için emin olmak zorunda. Hakem karar verdiğinde yanlış yaptığını hissediyorsa, tahminen de yanlış durumdadır. En güzel hakemler en yeterli vakitte yanlışsız durumda olur ve hakikat kararı verir. Türkiye’de en uygun hakemlerinden biri (Cüneyt Çakır) emekli oldu. Genç ve yetenekli hakemlerin gelmemesi için hiçbir neden yok diye düşünüyorum.” halinde görüş belirtti.

Son olarak Türk futboluyla ilgili de görüşlerini aktaran Hugh Dallas, “Türkiye’de çok tutkulu, gürültülü ve fantastik bir taraftar vardı. Bu, çok değerli bir şey. Süper Lig çok üst seviye bir lig. Hakem oyunculara, oyuncular da hakeme hürmet duymalı. Türk futbolu günden güne büyümeye devam edecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir