Ege demir ve demirdışı metaller ihracatçıları birliği yönetim kurulundan izmir demir çelik Aliağa tesisine ziyaret 


 EGE DEMİR-DEMİRDIŞI METALLER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ YÖNETİM KURULU İZMİR DEMİR ÇELİK ÜRETİM TESİSLERİNE ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

 Ege İhracatçı Birlikleri bünyesindeki 12 ihracatçı birliği arasında 6 yıldır zirvede yer alan Ege Demir ve Demirdışı Metaller Birliği, sektörün nabzını tutmak amacıyla sektörün ihracatına omuz veren firmalara ziyaretlerini sürdürüyor. EDDMİB Temmuz ayı Yönetim Kurulu toplantısını, İzmir Demir Çelik San. A.Ş.’nin ev sahipliğinde gerçekleştirdi. Firmanın yeni çelikhane yatırımı, projeleri, çelik ve enerji üretimi konuları ile ilgili bilgi aldı.

 Ege Demir ve Demirdışı Metaller Birliği Yönetim Kurulu Önceki Dönem Başkanı ve İzmir Demir Çelik San. A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Halil Şahin ile EDDMİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve İzmir Demir Çelik San. A.Ş. İcra Kurulu Üyesi Hüseyin Baştuğ’un davetleriyle gerçekleşen yönetim kurulu toplantısı ve fabrika ziyareti daveti için teşekkür eden Ege Demir ve Demirdışı Metaller Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ertan “Yönetim Kurulumuzda Ege Bölgesi’nin ve de Türkiye’nin önde gelen üretici ve ihracatçıları yer almakta. Her ay bir firmamızı ziyaret ederek sektörün nabzını tutmayı hedefliyoruz. Bu ayki yönetim kurulu toplantımızı, her yıl demir çelik ihracatında en üst sıralarda yer alan ve 1975 yılından beri ülkemizin üretim, istihdam ve ihracatına katkı sağlayan İzmir Demir Çelik’te, Birliğimizin Önceki Dönem Başkanı Halil Şahin’in ev sahipliğinde gerçekleştirdik. Kendilerine davetlerinden ötürü Birliğimiz ve Yönetim Kurulumuz adına çok teşekkür ediyorum. Bu sayede firmanın inşaat demiri, profil, kütük ve blum üretimini inceleme; enerji yatırımlarının yanı sıra yılda 1.600.000 ton üretim kapasiteli yeni çelikhane yatırımı hakkında bilgi alma fırsatı bulduk. Ülkemiz ihracatına katkılarının devamını diliyor, yeni yatırımlarının hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Üretim ve yeni yatırımları hakkında bilgi veren Halil Şahin “1975 yılında inşaat demiri üretmek amacı ile Aliağa Ağır Sanayi Bölgesi’nde kurulan firmamız 47 yıldır sektörde üretimini sürdürmekte. 2013 yılında ürün yelpazesini genişletmek amacıyla kurduğumuz yıllık 400.000 ton kapasiteli profil haddehanesi bizi profil üretiminde üst seviyelere taşıdı. Çelikhanemizde kendi inşaat demiri üretimimiz için kütük, profil haddehanesi için blum kütük ile Entegre Haddehane Tesislerinde 08–040 mm arası nervürlü inşaat demiri üretimimiz mevcut. İzmir Demir Çelik Sanayi A.Ş. olarak İzmir Aliağa Tesislerimizde 550 bin metrekare bir alanda yıllık 1.500.000 ton sıvı çelik ve 1.000.000 ton nervürlü inşaat demiri ile 400bin ton profil üretimi yapmaktayız.” dedi.

Halil Şahin sözlerine yeni yatırımları hakkında bilgi vererek devam ederken, “İzmir Demir Çelik olarak çelikhane tesisimizi yeni yatırımımızla iki kat büyütme kararı aldık. Yeni yatırımımızla mevcut ham çelik üretimindeki ortalama yüzde 3,5 olan payını yüzde 7’ye yükselterek sektördeki yerimizi güçlendirmeyi ve katma değerli ihracatımızı artırmayı hedefliyoruz. Ve elbette göz bebeği projemiz, yeni çelikhane yatırımı 1.600.000 ton/yıl üretim kapasitesi olan bir yatırım olup firmamızın ham çelik üretimindeki payını %100 artıracağı, ayrıca düşük elektrik maaliyeti ve yüksek üretkenlik özelliğine sahip elektrik ark ocağı sayesinde rekabet gücümüzün önemli ölçüde artacağı kesindir. Bunun yanında yeni çelikhanemizde son derece modern teknolojiye sahip sürekli döküm makinası (SDM) sayesinde ürün kalitemiz önemli ölçüde olumlu yönde gelişecektir. Son olarak yeni çelikhanemiz son derece çevreci bir yaklaşımla projelendirilmiş olup 3.000.000 M3/h toz tutma kapasitesine sahip modern bir tesis olacak.” dedi.

Sözlerini “İzmir Demir Çelik Sanayi A.Ş hisse senetleri 1986 yılından beri İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmekte. Bu sebeple üretim, ihracat ve karlılığımız yalnızca bizleri değil aynı zamanda yatırımcılarımızı da ilgilendirmektedir. İnsan odaklı değerlerimize, 47 yıllık güven veren marka algımıza, kurumsal yönetim ilkelerimize, güçlü yönetim yapımıza, nitelikli insan kaynağımıza, finansal disiplinimize ve çevreye saygılı, sürdürülebilir büyüme ile teknolojik tüm gelişmelere önem vermekteyiz.” diyerek tamamlayan Şahin, gerçekleştirdikleri ziyaretten ötürü başta EDDMİB Başkanı Yalçın Ertan olmak üzere tüm EDDMİB Yönetim Kurulu üyelerine teşekkür etti.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir