Dünya Bankası: Türkiye; Zimbabve, Lübnan ve Venezuela’nın ardından gıda enflasyonunda dördüncü sırada

Dünya Bankası, besin enflasyonuyla ilgili rapor yayımladı. Türkiye; Zimbabve, Lübnan ve Venezuela’nın akabinde en yüksek besin enflasyonuna sahip ülke oldu.

Verilere nazaran, yıllık besin enflasyonunun en yüksek olduğu ülke yüzde 321 ile Zimbabve oldu. Afrika ülkesini; yüzde 203 ile Lübnan, yüzde 158 ile Venezuela, yüzde 99 ile Türkiye takip etti. Arjantin, yüzde 92 besin enflasyonuyla beşinci, İran ise yüzde 84’le altıncı sırada yer aldı.

Rapora göre, düşük gelirli ülkelerde besin enflasyonu yıllık bazda yüzde 84 olarak ölçüldü. Orta gelirli ülkelerde ise besin enflasyonu yüzde 93 olarak hesaplandı. Yüksek gelirli ülkelerde ise besin enflasyonu yüzde 85,5 oldu.

Buğday fiyatları düşüş trendinde

Raporda, besin ticaretinin yıllık bazda yüzde 10 artarak 1.94 trilyon dolara ulaştığı kestirim ediliyor. Lakin Kasım sonu prestijiyle, 19 ülke, 23 besin ihracatına yasak getirdi. İhracatı kısıtlayan 12 karar alındı.

Bir evvelki rapor tarihine nazaran, tarım ve tahıl endeksleri yüzde 2, ihracat endeksi ise yüzde 3 geriledi. Buğday fiyatları ise tıpkı periyotta yüzde 8 düşerek düşüş eğilimini sürdürdü. Mısır ve pirinç fiyatları ise tıpkı düzeyde bulunuyor. Kasım ayı ortalama buğday fiyatları bir evvelki yıla nazaran yüzde 1, mısır fiyatları yüzde 17 ve pirinç fiyatları yüzde 9 arttı.

Gıda enflasyonunda en çok etkilenen 48 ülkedeki hanehalklarını korumak için IMF kestirimine nazaran 5 ila 7 milyar dolarlık ekstra harcama yapılması gerekiyor. 

 


                 Grafik: Dünya Bankası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir