Danıştay’dan meslekten ihraç edilen hakim ve savcıların davalarıyla ilgili açıklama

Son dakika haberi: Danıştay Başkanlığı, Hakimler ve Savcılar Kurulunca (HSK) meslekten ihraç edilen hakim ve savcıların açtıkları davalarda 323 kişi hakkında lehe karar verildiğini, kararların şimdi katılaşmadığını bildirdi.

Danıştaydan yapılan açıklamada, Hakimler ve Savcılar Kurulunca meslekten ihraç edilen hakim ve savcıların açtıkları davalarda, Danıştay 5. Dairesinin verdiği kararlarla ilgili basın yayın organlarında kimi haberlerin yer aldığı belirtildi.

Açıklamada, darbe teşebbüsünün akabinde birtakım hakim ve savcıların Hakimler ve Savcılar Kurulu Genel Kurulunca meslekte kalmalarının uygun olmadığına ve meslekten çıkarılmalarına karar verildiği hatırlatıldı.

İlgili düzenlemeler gereği, meslekten çıkarılanların açtıkları davaların iş kısmına göre Danıştay Beşinci Dairesi tarafından birinci derece mahkemesi sıfatıyla görüldüğü aktarıldı.

324 DAVA KARAR İÇİN SIRA BEKLİYOR

Danıştay 5. Dairesinde, bugüne kadar, bu kapsamda 5 bin 112 dava açıldığı, bunların 4 bin 788’inin karara bağlandığı, 324 davanın ise karar verilmek üzere sıra beklediği tabir edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Karara bağlanan 4 bin 788 evrakın 4 bin 246’sında davanın asıldan reddine, 11’inde davanın müddet aşımı tarafından reddine, 51’inde dava dilekçesinin reddine, 15’inde karar verilmesine yer olmadığına, 123’ünde davanın açılmamış sayılmasına karar verilmiştir.

İptal kararı verilen belge sayısı ise 342 olup yinelenmiş dava açılması üzere nedenlerle lehine karar verilen kişi sayısı 323’tür. İptal kararı verilen evraklar şimdi asıldan katılaşmamış, 5. Daire kararlarının birinci derece mahkemesi olarak verilen kararlar olması nedeniyle Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunca temyiz incelemesi devam etmektedir.”

Açıklamada, Danıştayın Anayasa’nın 155. hususuna nazaran, idari mahkemelerce verilen karar ve kararların son inceleme merci olduğu, kanunla gösterilen belirli davalara ise birinci ve son derece mahkemesi olarak baktığı hatırlatıldı.

Danıştay mensuplarının, Anayasa’nın 140. unsuru mucibince, mahkemelerin bağımsızlığı ve hakimlik teminatı asıllarına nazaran vazife ifa ettiği vurgulanan açıklamada, Anayasa’nın 141. unsuru mucibince tüm Danıştay kararlarının gerekçeli yazıldığı da belirtildi.

Başkanlığın açıklamasında, “Yargılama süreci devam eden davalar ile ilgili yapılan, hukuksal tenkit boyutunu ve gayesini aşan yorumların Anayasa’nın 138. unsuru ile garanti altına alınan yargı bağımsızlığını zedeleyeceği kıymetlendirilmektedir.” denildi.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir