CHP’li Karabat’tan Vakıfbank’a: Depremzedeye kaşıkla, yandaşa kepçeyle

CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Sayıştay raporları üzerinden Vakıfbank’ın adapsız uygulamalarını gündeme taşıdı.

Kamu bankalarını ‘Sermaye transfer üssü’ diye niteleyen Özgür Karabat, örnekler üzerinden Vakıfbank’ın yaptığı harcamalara dikkat çekerek “2021’de Vakıfbank’ın reklam harcamaları 259,7 milyon TL oldu. Yandaş basına, satmayan gazetelere, izlenmeyen TV’lere, ölüye-diriye hakaret eden trollere gitti bu para!” dedi.

Özgür Karabat’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

1-Liyakatsizlik ve kadrolaşmanın Türkiye’ye bedelini can kayıpları ve enflasyon olarak ödüyoruz. Vefatları yazgıya bağlayan iktidar, yoksullaşmayı de “şükredin” diye geçiştirmeye çalışıyor.

2-Kamu kurumlarındaki takımlaşma ülke iktisadını zayıflatırken, makul ailelere ve şahıslara servet transferini sistematik hale getiriyor. Tam bu noktada kamu bankaları değerli bir pozisyonda bulunuyor. Vakıfbank idaresine bakalım…

3-Güreşçi Hamza Yerlikaya’nın daha evvel idaresinde olduğu Vakıfbank, 2021’de idare ve kontrol konseyine 4,7 milyon TL para ödedi. AKP takımlarının oluşturduğu bu idare neler yapıyor? Bankanın kaynaklarını “kredi” ismi altında muhakkak kesitlere aktarıyor.

4-Sayıştay raporlarından takipteki kredilerinin 16.1 milyar TL’yi aştığını görüyoruz. Bu kredilerin dönüşünün çabucak hemen mümkün olmadığını da hatırlatmak gerekiyor. Türkiye Tek Yürek kampanyasına Vakıfbank 12 milyar TL bağışlamıştı!

5-Diyoruz ya, kamu bankaları servet transferinin üssü diye. Diğer bir örneği sizinle paylaşayım. 2021’de Vakıfbank’ın reklam harcamaları 259,7 milyon TL oldu. Yandaş basına, satmayan gazetelere, izlenmeyen TV’lere, ölüye-diriye hakaret eden trollere gitti bu para!

6-Hem kredilerde hem de reklam harcamalarında AKP’nin ögeleri göz önünde bulunduruluyor. Herkese eşit arada olması gereken kamu bankaları, partizan faaliyetlerde bulunuyor. Toplumun yarısından fazlası ötekileştirilip, milletin altı dinamitleniyor.

7-Bu kaynaklar adil dağıtılsa iş insanları gerekli finansmana ulaşıp yatırım yapabilecek, istihdam sağlanabilecekti. Medyaya ayrım yapılmadan ilanlar verilse, Türkiye’nin demokratikleşmesi sağlanacaktı. Fakat AKP’nin bu türlü bir kederi yok.

8-Vakıfbank’ın 2021’deki kambiyo ziyanı ise 24,3 milyar TL oldu. Bu derece stratejik bir kurum nasıl bu kadar yüksek bir kambiyo ziyanına imza atabilir? Döviz süreçlerinden kaynaklanan bu ziyanda kimlerin talimatı vardır?

9-Kimler Vakıfbank’ın döviz süreçlerinden “voleyi” vurmuştur? 24,3 milyar TL ziyana yol açanlar hakkında Sayıştay ve savcılar neden harekete geçmemiştir?

10-Vakıfbank’ın mevduatlarına baktığımızda, döviz tevdiat hesaplarının 2020’deki 139 milyar TL düzeyinden 2021’de 223 milyar TL’ye çıktığını görüyoruz. 2018’de başkanlığın devreye girmesi ile çökmeye başlayan sisteme vatandaşın güvenmediğinin ve TL’den kaçtığının göstergesi.

11-Bir esnaf, emekçi yahut memur kredi almak isterken bin dereden su getiren Vakıfbank, 2021’de 5 milyar TL krediyi teminatsız vermiştir. Kuşkulu ve ziyan niteliğindeki toplam kredi ise 18,3 milyar TL oldu. Buna karşın Vakıfbank ısrarla teminatsız kredi dağıtmaya devam etti.

13-İstihdam kuralıyla uygun faizlerle dağıtılan krediler ne oldu diye baktığımızda, tıpkı Halkbank’taki üzere bir tablo karşımıza çıkıyor. 39 bin 924 istihdam vaat edildi lakin yalnızca 16 bin 613 istihdam sağlandı. Ucuz kredileri alan firmalar taahhütlerini yerine getirmedi.

14-İktidar, milyarları güya çerez üzere yandaşlarına aktarıyor. Kamu bankalarının idareleri bunların hesabının sorulmayacağını düşünerek rahat hareket ediyor. Az kaldı, 2 ay sonra görüşeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir