Bilirkişi Raporu Ortaya Çıkardı: ‘Cennetten Bir Kare’ Denilerek Satılan Rönesans Rezidans Neden Çöktü?

Deprem sonrası Hatay’da meydana gelen yıkımın simgelerinden olan 249 daireli Rönesans Rezidans’la ilgili ikinci bilir kişi raporu ortaya çıktı. Raporda, Rönesans Rezidans’ın bodrum katına ilişkin perdelerden ve bodrum kat tabanından yer altı suyunun sızdığına dikkat çekildi. 

Ayrıca raporda birtakım kolon etriyelerinin (demir filizlerini saran dikdörtgen halindeki demir) zelzele bölgelerinde kullanılması gereken sistem olan 135 yerine 90 derece bükülerek yapıldığı vurgulandı.

Hatay’daki yıkımın simgeleri ortasında olan 249 daireli Rönesans Rezidans’la ilgili yürütülen soruşturmada kıymetli bir gelişme yaşandı. Rönesans Rezidans’ın neden yıkıldığına ait hazırlanan 12 Şubat tarihli birinci raporun akabinde, enkazın büsbütün kaldırıldığı bilgisi üzerine uzman heyeti rezidansın enkazında yeni bir incelemede daha bulundu.

Binadan karon numuneleri alındı

Sabah gazetesinde yer alan habere nazaran, soruşturmayı yürüten Hatay Sarsıntı Cürümleri Soruşturma Ofisi’nde vazifeli savcı ve bir inşaat mühendisi, iki jeoloji mühendisi, bir karotçu’dan oluşan heyet dört kişilik eksper heyetince, birinci etapta olay yeri her açıdan fotoğraflandı ve görüntü kaydına aldırıldı. Eksperler eşliğinde, yordamına uygun olarak enkazda bulunan kolon ve kirişlerden, perde beton kısımlarından incelemeye temel karot numunesi alındı.

Demirlerin bükülme dereceleri sarsıntı bölgesine uygun değil

Heyette yer alan inşaat mühendisi, binanın bodrum katın üstünde pencere tipi boşluklar bırakıldığı ve kısa kolon tesiri oluşarak yıkıma uğradığını tabir etti. İnşaat mühendisi, “Binanın asıl çökme nedeninin bu kısa kolon tesirinden kaynaklanabileceği tarafımdan düşünülmektedir’ tespitinde bulundu.

Raporda ayrıyeten, birtakım kolon etriyelerinin (demir filizlerini saran dikdörtgen halindeki demir) sarsıntı bölgelerinde kullanılması gereken prosedür olan 135 yerine 90 derece bükülerek yapıldığı vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir