ABD’den Rusya’ya açık tehdit!

Günlük basın toplantısında Price, “Kremlin’den yayılan bu tıp açık dezenformasyonları duymaktan kaygılıyız. Bu cins argümanlar kelam konusu olduğunda, Kremlin’in geçmişini biliyoruz.” dedi. Ukrayna Dışişleri Bakanının Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Yöneticisi Raphael Grossi ile görüştüğünü ve ülkesindeki tesisleri inceleme davetinde bulunduğunu hatırlatan Price, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın da bugün Grossi ile görüşeceğini, bu hususun gündemlerinde olduğunu kaydetti.

Price, Ruslara üretecekleri her mazeretin tansiyonu tırmandırmak için uydurulmuş bir şey olacağını açıkça söz ettiklerini, Rusya’nın Ukrayna’da nükleer silah kullanacağına dair bir emare ve ABD’nin nükleer konuşlanmasını değiştirmesi için rastgele bir sebep görmediklerini söyledi.

Sözcü, “Rusya’nın rastgele bir biçimde nükleer silah kullanımının hayli ağır sonuçları olacaktır.” tabirini kullandı. Bu ağır sonuçların ne olacağına ait bir soruya ise Price, Rusya’ya daha net ve kesin sözlerle bu bahiste ihtarda bulunduklarını fakat atacakları adımları kamuoyu ile paylaşmayı tercih etmediklerini söyledi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, dün Türkiye’nin yanı sıra ABD, Fransa ve İngiltere’deki mevkidaşlarıyla gerçekleştirdiği telefon görüşmelerinde Ukrayna’nın “kirli bomba” kullanma hazırlığında bulunduğunu söylemişti.

ABD, İngiltere ve Fransa’nın dışişleri bakanları, görüşmelerin akabinde yaptıkları ortak açıklamada, Rusya’nın savlarını reddederek, gerginliği artırmak için kullanılacak mazeretleri kabul etmeyeceklerini bildirmişti.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir